Adaptacja w przedszkolu

Adaptacja przedszkolna to ważny okres w życiu małego człowieka, zarówno rodzice jak i dziecko mocno przeżywają ten czas. Najważniejszą rzeczą powinno być zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, potraktowanie pójścia do przedszkola jako czegoś zupełnie normalnego. Rodzice idą do pracy a maluch do miejsca, gdzie pozna wielu nowych kolegów i będzie się wspaniale bawić.
Dobrze jest wcześniej porozmawiać na ten temat z dzieckiem, pokazać mu placówkę do której będzie uczęszczało, budować pozytywne skojarzenia. Ważne jest, aby nie wprowadzać niepotrzebnie nerwowej atmosfery, w pierwszych dniach warto wspólnie z dzieckiem przygotowywać się na nowe doświadczenie . Razem wybierać strój do przedszkola, zabawkę, którą ze sobą weźmie, rozmawiać z nim co będzie robić w przedszkolu, w co się będzie bawić. Przez pierwsze dni możemy wychodzić trochę wcześniej z domu, aby był czas na powrót jeśli czegoś zapomnimy, w ten sposób sami nie będziemy się denerwować tym, że się spóźnimy, a nasz spokój udzieli się dziecku.
Rady dla rodziców:
• stopniowanie czasu przebywania w przedszkolu – zaczynamy od kilku godzin, potem
stopniowo wydłużamy pobyt dziecka
• zbudowanie porannej rutyny, dzieci lubią wiedzieć co je czeka, daje im to poczucie
bezpieczeństwa
• dotrzymywanie słowa, nie oszukujmy dziecka, że idziemy tylko na chwilę do samochodu i zaraz po nie wrócimy
• budowanie pozytywnych skojarzeń związanych z przedszkolem, nie straszmy dziecka, nie mówmy „nie bój się”
• wprowadzanie malucha na własnych nóżkach, aby nauczyciel nie musiał wyrywać go z twoich rąk, dla żadnej ze stron nie jest to przyjemne
• pożegnanie powinno być krótkie
• wysyłanie pozytywnych komunikatów – uśmiech przy pożegnaniu, życzenie dobrej zabawy z kolegami i koleżankami
• przygotowanie kilku kompletów ubrań na zmianę, które warto podpisać.
Pamiętajmy, że dziecko ma prawo okazywać różne emocje a pójście do przedszkola to często pierwszy raz, kiedy zostaje samo bez rodziców i jest to dla niego trudna sytuacja, dlatego postarajmy się jak najbardziej ułatwić mu to nowe doświadczenie, żeby było ono nową, fascynującą przygodą.

WITAMY W PRZEDSZKOLU

Te pierwsze dni to trudny okres dla dzieci i dla rodziców. Rodzice przede wszystkim powinni być świadomi, że dziecku w przedszkolu nic złego nie grozi, nikt go tam nie chce skrzywdzić. Ponadto przedszkole jest miejscem gdzie dziecko szybciej rozwija swoją sprawność, nabywa umiejętności, które pozwolą mu na lepszy start w kolejny etap życia, jakim jest szkoła. Jeśli chcemy by dziecko chodziło do przedszkola, należy być konsekwentnym i nie okazywać wobec niego wahania. Z czasem zrozumie ono, że przedszkole jest jego "obowiązkiem" i kiedy zaakceptuje nowy układ społeczny pobyt w przedszkolu stanie się dla niego po prostu przyjemnością. Zobaczysz, że z czasem nie będzie chciał z niej zrezygnować nawet w weekend. Niestety pierwsze dni dziecka w przedszkolu wiążą się z zachwianiem poczucia jego bezpieczeństwa, Jest to sytuacja bardzo trudna dla dziecka dlatego w większości przypadków reaguje ono płaczem. Nikt tak naprawdę nie lubi być przenoszony nagle z dnia na dzień w nowe, nieznane otoczenie. Nie dziwmy się, że dziecko właśnie wtedy płacze, jest to jego reakcja na trudną dla niego sytuację. Na wszystko potrzeba czasu. Nie znaczy, to, że dziecko płacze cały czas i codziennie. Są to z pewnością pierwsze dni i łzy płyną najczęściej przy rozstaniu z rodzicami.

 CO ROBIĆ:

 • Pozwólmy dziecku dużo wcześniej zapoznać się z rzeczami, które ma zabrać ze sobą do przedszkola (kapcie, przytulanka ).
 • Dajmy rano dziecku czas na spokojne wstanie z łóżka, nie wprowadzajmy atmosfery nerwowości.
 • Utwierdzajmy nasze dziecko w przekonaniu że jest mądre, odważne, że jesteśmy z niego dumni, znajdźmy takie argumenty, które zmotywują go pozytywnie i utwierdzą w poczuciu własnej wartości.
 • Przy pożegnaniu rodzic powinien być pogodny, uśmiechnięty nie powinien okazywać smutku, niepokoju (dzieci są bardzo dobrymi obserwatorami, każdy grymas, uśmiech, gest jest przez nie odpowiednio odczytany).
 • Zapewniamy, że po nie przyjdziemy, nie przedłużamy, krótko, stanowczo, ale miło i czule.
 • Wskazane jest by dziecko przez pierwsze dni nie przebywało zbyt długo w przedszkolu. O ile to możliwe przyprowadźmy maluszka przed śniadaniem a odbierzmy po obiedzie, następnie systematyczne wydłużajmy czas pobytu dziecka w przedszkolu.
 • Rozmawiajmy z dzieckiem o pobycie w przedszkolu tak jakby to była jego praca, doceńmy jego wysiłek i mówmy mu o tym.
 • Odbierając dziecko rozmawiajmy z nauczycielką spokojnie, przyjaźnie z pewnością zarejestruje to nasze maleństwo i szybciej polubi przedszkole, poczuje się bezpieczne.

CZEGO ROBIĆ NIE WOLNO:

 • Nie wolno rodzicowi kłamać, że „zaraz wrócę” (dziecko cały czas niespokojnie czeka), „będę w szatni” (stoi przy drzwiach i nic go więcej nie interesuje).
 • Rodzic nie powinien przebywać z dzieckiem w sali przedłuża w ten sposób adaptacje własnej pociechy, jak również ze względu na inne dzieci, które też chciałyby mieć rodzica obok siebie (często wywołuje to płacz u innych dzieci – „chcę do mamy”).
 • Nie wolno wracać, zaglądać do sali nawet, gdy słyszymy płacz dziecka, zapewniam, że trwa on krótko (dziecko świadome obecności rodzica będzie płakać dłużej).
 • Każdy rodzic ma wątpliwości, niepokoi go wiele rzeczy i to jest zrozumiałe, na wiele godzin jest pozbawiony kontroli nad dzieckiem, ale nie należy rozmawiać o tych wątpliwościach przy dziecku.
 • Nie wolno straszyć dziecka przedszkolem „Poczekaj no, już pani w przedszkolu nauczy cię porządku!”.
 • Nie należy ulegać maleństwu, jeżeli płacze, tupie nogami i chce zostać w domu „jeszcze tylko dziś" - to tylko próba sił. Jeżeli dziecko wymusi pozostanie w domu, rodzic przegrał a sytuacja będzie się powtarzać.
 • Nie przedłużajmy weekendowego pobytu u babci to wydłużać będzie adaptację dziecka do przedszkola.

Opracowała Tamara Ulanowska

NASZ PRIORYTET

Zapewnienie każdemu dziecku wszechstronnego rozwoju jego talentów i zdolności bez nacisków i przymusu a poprzez rozbudzanie jego ciekawości i zaspokojenie naturalnej potrzeby poznawania otaczającego świata. Nasze działania opierają się na wspomaganiu i inspirowaniu dzieci do poszukiwania, tworzenia. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i sugestie rodziców związane z potrzebami dzieci. Nauczyciele systematycznie poszerzają wiedzę, aby sprawniej wykonywać pracę. Uczestniczą w kursach, szkoleniach i programach samokształceniowych. W myśl tego założenia wszelkie nasze oddziaływania sprowadzają się do stworzenia optymalnych warunków, by absolwent przedszkola był twórczy, miał szerokie zainteresowania, potrafił dbać o swoje zdrowie, kochał przyrodę, szanował ją, był ciekawy świata, kochał swoje miasto, znał swój region, potrafił radzić sobie z własnymi problemami, podejmował działania, współdziałał z rówieśnikami, miał poczucie własnej wartości, stosował właściwą hierarchię uniwersalnych wartości etycznych, potrafił zaprezentować swoje umiejętności i wiadomości oraz by aktywnie wraz z rodzicami uczestniczył w życiu przedszkola.