ŻÓŁTE, CZERWONE, BRĄZOWE – JESIENNE LIŚCIE KOLOROWE

Karkonoski Park Narodowy zaprosił nas do udziału w programie edukacyjnym „Przedszkolaku – przyroda cię potrzebuje”. Celem tego programu jest zapoznanie dzieci i nauczycieli z określonymi tematami za pomocą metod i technik nauczania oraz form pracy, dzięki którym mali uczniowie w sposób aktywny, a więc ciekawy, „zanurzać się” będą w świecie przyrody. Tematem spotkania pierwszego było: „Żółte, czerwone, brązowe – jesienne liście kolorowe” (14.grudnia 2018r. ) Podczas tego spotkania poznaliśmy kształty liści podstawowych drzew. Nauczyliśmy się rozpoznawać gatunki drzew po liściach. Dowiedzieliśmy się dlaczego liście zmieniają barwę i dlaczego opadają na zimę.

JAKA JEST CEBULKA? - EDUKACJA PRZYRODNICZA

14.03.2018 r. Maleństwa wspólnie z panią przygotowywały wiosenny kącik przyrodniczy. Oglądały różne cebulki: kwiatowe i warzywne. Porównywały, wskazywały podobieństwa i różnice( wygląd, przeznaczenie, wielkość). Sadziły je do wcześniej przygotowanych pojemników z ziemią i wodą. Oprócz cebulek dzieci sadziły również nasionka różnych kwiatów, by móc obserwować ich wzrost. Pojemniki z sadzonkami postawiły na oknie, podlały wodą i przyglądały się, jak pięknie wygląda wiosenny ogródek w sali.

PARAPETOWE OGRÓDKI KRÓLIKÓW

23.03.2018r Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka.
Pobudka! Pobudka! Na grządki wracać czas!
Tak Króliki śpiewają od jakiegoś czasu, przywołując wiosnę. Za oknami zima nie daje za wygraną, śniegiem jeszcze sypie, mrozem szczypie i wiatrem mrozi. A my zimie na przekór, szukamy oznak wiosny. A skoro jej jeszcze za bardzo nie widać, postanowiliśmy ją zaprosić do przedszkola. W tym celu, z pomocą rodziców, którzy zaopatrzyli nas w niezbędne akcesoria, założyliśmy "parapetowe ogródki". Wysialiśmy nasionka różnych roślin – warzyw, kwiatów i ziół, wprost do pulchnej, czarnej ziemi. Podlaliśmy wszystko życiodajną wodą i tchnęliśmy w te czarne grudki nasze serce, nasze chęci, nasze pragnienie zielonej, ciepłej wiosny. Może jak zobaczy zieleń na parapecie, to szybciej się obudzi i szybciej do nas zawita!

A TO CIEKAWE......

A to niespodzianka , 20.11.2017 r. nasza Pani Ala weszła do sali z wielkim i ciężkim pakunkiem. Mądre „Króliki” od razu wiedziały, że to maszyna do szycia. Dzieci były bardzo ciekawe jak działa, gdzie się włącza, gdzie naciska. Z zaciekawieniem wyciągały różne przybory z kuferka krawieckiego. Pani Ala pracuje w przedszkolu, ale krawiectwem pasjonuje się od lat i potrafi szyć różne rzeczy. Czy sprosta wymaganiom dzieci z przedszkola?
Pod czujnym okiem Pani Ali wszyscy ciężko pracowaliśmy, żeby powstał nasz misiu: rysowanie szablonu, odrysowywanie, wycinanie, szycie, wypychanie uffff, ile pracy przy tym misiu. My nie potrafimy jeszcze tak pięknie operować igłą, wiec pomogły nam nasze sprytne paluszki i udekorowały dla misia serduszka. I tak wspólnymi siłami udało się, bez Pani Ali byłoby trudno. Mamy nadzieję, że Wam się podoba, bo nam bardzo.