Przedszkole Samorządowe nr 2
w Szklarskiej Porębie

Program nauczania 2024/2025

Program „Drużyna marzeń” jest przeznaczony dla nauczycieli dzieci w wieku od 3 do 6 lat uczęszczających do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. W szczególności polecany jest do pracy w grupach mieszanych, zróżnicowanych wiekowo. Jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Gwarantuje realizację podstawy programowej, a jednocześnie daje nauczycielom możliwość rozszerzenia treści w programach własnych, zgodnie z potrzebami konkretnej grupy. Ponieważ zapisy w podstawie programowej mają charakter bardzo ogólny, w programie „Drużyna marzeń” podane są treści edukacyjne, których realizacja umożliwi zdobycie przez dzieci umiejętności wskazanych w podstawie programowej.
Uwzględnienie celów szczegółowych, opisujących umiejętności dziecka na koniec, ułatwi planowanie pracy z konkretnymi tematami. Cele te zostały podzielone na cztery etapy, zgodnie z grupami wiekowymi: trzylatki, czterolatki, pięciolatki i sześciolatki. Podział ten jest umowny. Jedynym kryterium doboru celów i treści nauczania oraz wymagań stawianych dziecku powinny być jego możliwości rozwojowe. Dlatego zwłaszcza nauczyciel pracujący z grupą dzieci w różnym wieku powinien traktować te cztery poziomy celów jako kolejne etapy osiągania określonych umiejętności, a podczas planowania sytuacji edukacyjnych powinien brać pod uwagę nie wiek dziecka, lecz jego aktualne możliwości i indywidualizować zadania zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami wychowanków.

Jolanta Wasilewska

OGÓLNOPOLSKIE PROJEKTY EDUKACYJNE prowadzone przez nauczycieli:

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Zabawa sztuką” Projekt bazuje na założeniach Friedricha Froebla, ale bez obaw dołączyć do niego może każdy. Nawet osoba, która nigdy o freblizmie nie słyszała. W końcu jak mawiał sam Froebel „Naśladujcie myśl, nie zaś formę”. Przy okazji to również możliwość poszerzenia własnego warsztatu pracy. Jedynym z podstawowych założeń pedagogiki freblowskiej jest zabawa, a jak dodamy do tego sztukę, to powstanie nam wyjątkowa „Zabawa sztuką”. Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.

Program „Dzieci Mają Wychodne”to program Fundacji Rozwoju Dzieci skierowany do rodziców oraz nauczycieli szkół i przedszkoli. Zachęcamy dorosłych do regularnych, raz w tygodniu, wypraw z dziećmi w świat przyrody, niezależnie od pogody. Przebywanie w naturze pomoże dzieciom odzyskać energię, radość z wzajemnych relacji poznawania świata. Naszym celem jest, by dzieci w naturalny sposób stały się sprzymierzeńcami zasobów naturalnych naszej planety. Dzięki uczestnictwu w programie „Dzieci Mają Wychodne” mamy wspólnie szansę wychować nowe pokolenie, dla którego troska o to, co je otacza, będzie spontanicznie naturalnym zachowaniem, wynikającym z rozumienia znaczenia przyrody.

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny -„Alfabet Logopedyczny” Celem projektu jest dbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej. Do celów szczegółowych projektu należą przede wszystkim: podniesienie sprawności aparatu artykulacyjnego, usprawnianie aparatu oddechowego, poszerzanie słownictwa czynnego i biernego, ćwiczenie umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, rozwijanie słuchu fonematycznego, poczucia rytmu, podnoszenie sprawności w zakresie motoryki, doskonalenie percepcji i pamięci słuchowej, kształcenie wrażliwości słuchowej.